Гру 12, 2011 - Без категорії    No Comments

Готуємося до сесії

Як правильно сприймати інформацію, щоб через 5 хвилин вона не вивітрилася, як запам’ятовувати дати, формули та алгоритми дій? Від того, наскільки багато інформації Ви можете відкладати у свою пам’ять, залежить успіх у навчанні. Аналіз базових інструментів тренування пам’яті і дозволив зробити корисні поради з “фітнесу для мозку”.

Вчу-вчу – і все без толку. Як підлатати “діряву пам’ять”?

По-перше, за допомогою тестів з’ясуйте, який вид пам’яті у Вас більш розвинений – зоровий, слуховий або кінетичний. На ньому і зробіть наголос, тобто читайте і розглядайте зображення, або слухайте лекції, або пишіть конспекти. Але для кожного блоку інформації, який має “поміститися” у Вашій голові, намагайтеся отримати враження, задіюючи всі органи чуття. Більшість людей – візуали, які отримують найбільше враження через зір. Адже нерви, що ведуть від ока до мозку, у 20 разів товщі, ніж нерви, що ведуть від вуха до мозку. По-друге, повторюйте вивчене. І, нарешті, по-третє, асоціюйте! Єдиний спосіб надійно запам’ятати певний факт – це пов’язати його з яким-небудь іншим, уже наявним фактом у Вашій пам’яті.

Чи є “чарівна пігулка” для поліпшення пам’яті?

Все, що корисно організму – корисно мозку: повноцінний сон, збалансоване харчування, прогулянки на свіжому повітрі, розумне чергування роботи і відпочинку. Поліпшити всі функції вищої нервової діяльності, до яких належить і пам’ять, можна, збільшив в раціоні присутність речовин, що стимулюють зростання нейронних зв’язків. Це вітаміни С, Е, В6, В12, бета-каротин, жирні кислоти, що містяться в лососі, тунці, сардині, оселедці, витяжка з рослини гінкго білоба. Гарна звичка – випити з ранку капсулу риб’ячого жиру і препарат йоду (при діагностованому дефіциті йоду в організмі). Вживання ноотропів (стимуляторів розумової діяльності) без медичних показань та рекомендацій лікаря може лише нашкодити. Якщо хочете неодмінно “з’їсти пігулку” – пропийте курс гліцину. Це амінокислота яка має заспокійливу і м’яку транквілізуючу дію, а також має деякі ноотропні властивості, у тому числі – покращує пам’ять і асоціативні процеси.

Як пов’язані пам’ять та інтелект?

Безумовно вони пов’язані між собою. Але кореляція між ними не пряма. Взяти хоча б героя фільму “Людина дощу” у виконанні Дастіна Хоффмана, який володів фотографічною пам’яттю, міг без праці запам’ятовувати безглузді поєднання цифр в телефонному довіднику або порядок карт в декількох колодах, але при цьому був розумово відсталим. Абсолютно доведений факт: розвиток пам’яті “розганяє” розумові здібності, особливо такі, як широта, глибина і гнучкість інтелекту. Широта інтелекту визначається кругозором людини. Глибина – це здатність розуміти зміст питання, шукати і знаходити причини явищ, уміти дати оцінку явищам і подіям. Гнучкість інтелекту полягає в здатності будувати діяльність відповідно до досягнутих результатів, в умінні відмовитися від помилкових суджень і шукати нові рішення.

Як краще запам’ятати матеріал для іспиту?

Потрібно дотримуватися простих і очевидних правил. Починати готуватися до іспиту заздалегідь, як мінімум за кілька тижнів (або навіть за кілька місяців, якщо це відповідальний етап). Вчити матеріал часто і регулярно. Періодично перевіряти, чи добре Ви все запам’ятали. Дуже важливо раціонально організувати час на підготовку, щоб не виникало ситуації “завтра складати, а я нічого не знаю”. Адже Вам треба не просто запам’ятати, а й організувати весь масив інформації у логічно пов’язану сукупність знань – тільки у такому вигляді інформація засвоюється легко і міцно. Оскільки вивчення нового матеріалу – це кумулятивний, накопичувальний процес, відштовхуйтеся від того, що Ви вже знаєте. Кожна порція, кожен шар інформації повинен поміститися, образно кажучи, на окремій поличці у Вашому мозку. Ви зможете запам’ятати більше, якщо будете знати, як різні фрагменти інформації пов’язані між собою.

Бажаємо, Вам успіхів у навчанні!


За матеріалами журналу “Куда пойти учиться”

Напишіть відгук